Hareket Farkındalığı Doç.Dr. Ayrin ERSÖZ

Bulgaristan doğumlu Ayrin Ersöz, dansçı koreograf ve akademisyendir. 2003 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Dans Programından mezun olduktan sonra, 2006 yılında aynı üniversitenin Sanat ve Tasarım alanındaki yüksek lisansını tamamlamıştır. Sanatçı, doktorasını İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Doktora Programından Rönesans’tan Günümüze Dansın Sorunsallaştırılması adlı tezi ile tamamlamıştır. Ersöz 2013 yılında Doçentlik ünvanını kazanmıştır.

2003 – 2005 yılları arasında CRR Dans Tiyatrosu’nda ve 2005 – 2007 yılları arasında İstanbul Dans Tiyatrosu’nda dansçı olarak yer alan sanatçı, ikinci topluluğuyla iki kez Venedik Dans Bienali’nde sahneye çıkmıştır. Bağımsız bir koreograf olarak çalışan sanatçının koreografileri, İstanbul ve Avrupa’da sahnelenmiştir. Son çalışması Epimeleia Heautou 20. İstanbul Tiyatro Festivali paralel etkinliği olarak Bomontiada Alt’a sergilenmiştir.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmakta olan Ayrin Ersöz, 2016-1017 yılları arasında Fulbright Araştırma Bursunu kazanarak ABD, New Jersey’de bulunan Rutgers Üniversitesinde Müslüman genç kadın öğrencilerin dans ve bedensel performans alanlarına ilişkin yaklaşım ve algılarını ölçen araştırmalarda bulunmuştur. Araştırma sonuçlarını ABD, Ohio Üniversitesinde gerçekleşen 2017 CORD&SDHS ve Texas, San Antonio’da gerçekleşen 2017 NDEO konferanslarında sunmuştur.

Doç. Dr. Ayrin Ersöz, 2017 yılı itibarı ile Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrenci Dekan Yardımcısı görevini ifa etmektedir.