Okul Terkini Önleme: Okula Bağlılık Yrd. Doç. Dr. M. Zeki ILGAR

1954’te Kars’ta doğdu. İlk ve ortaokulu Kars’ta, liseyi, 1972 yılında Artvin Erkek Öğretmen Okulu’nda tamamladı. 1982’de Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde Eğitimde Psikolojik Hizmetler bölümünden lisans, 1989’da Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden yüksek lisans ve 1996’da doktora derecelerini aldı.

Uzun yıllar Ağrı Eğitim Fakültesi’nde meslek dersleri öğretim görevliliği ve dekan yardımcılığı, Sınıf öğretmenliği Ana Bilim Dalı başkanlığı görevlerini yürüttü. 1997 yılından sonra Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalıştı. 2006 yılında emekliye ayrılarak İstanbul’a geldi.

2010 yılına kadar Bahçelievler’ de Gürırmak Özel Eğitim ve Rehberlik Merkezi’ni yönetti. 2010 yılında İstanbul Arel Üniversitesinde Çocuk Gelişimi bölüm başkanı olarak çalıştı. 2012 yılında Gelişim Üniversitesi Psikoloji bölümünün kuruluşunda görev aldı. 2013-2016 yılları arasında Sabahattin Zaim Üniversitesi Eğitim Bilimleri bölümü öğretim üyeliği ve bölüm başkanlığı yaptı. 2016 yılından itibaren Biruni Üniversitesi Eğitim Bilimleri bölümünde çalışmakta olan Ilgar’ın, yurtiçi ve yurtdışında yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.