Psikodrama ve Yaşamda An ve Ruh Sağlığı Uzm. Psk. Dan. Deniz ALTINAY

Uzman Psikolojik Danışman, Psikoterapist, Psikodrama Grup Psikoterapisti, Enstitü Başkanı.

Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. Psikoloji eğitimine 1983 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Psikoloji Bölümü’nde başladı ve Gazi Üniversitesi Psikolojik Danışma Bölümü’nden lisans derecesini aldı.  1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Psikolojik Danışma Yüksek Lisans derecesini aldı. O yıllarda başladığı “Psikodrama Grup Psikoterapisi ve Sosyometri”  eğitimini bugüne kadar çeşitli etkinliklerle taşıdı.

Psikodramanın bir uzantısı ve doğduğu alanlardan birisi olan Spontanite Tiyatrosu ile uzun yıllar ilgilendi ve yeni adı ile “Playback Theatre” eğitimlerini başlattı ve 1999 yılında Istanbul Playback Theatre’ ın kurulmasını sağladı . Türkiye Grup Psikoterapileri Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreterlik yaptı.,

Türkiye Grup Psikoterapileri Derneğinden psikodrama Co-Therapist diploması, Zerka Moreno’dan ( Amerika ) Psikodrama Terapist diploması aldı. 1994 yılında Ankara Grup Psikoterapileri Enstitüsü’nün kurucuları arasında yer aldı ve başkanlığını yürüttü. 1997 yılında İstanbul Psikodrama Enstitüsü ve Psikolojik Danışma Merkezi’nin kuruluşunu gerçekleştirdi. Aynı enstitü 2003 yılında Istanbul Uluslararası Zerka Moreno Enstitüsü ünvanını taşımaya hak kazandı. 1998 yılında “Psikodrama 300 Isınma Oyunu-Temel Teknikler, Yardımcı Teknikler ve Temel Stratejiler” adlı kitabı ve 2000 yılında “Yaşama Dair Çok Şey-Psikodrama El Kitabı” yayınlandı. Bu ilk kitap 4. baskısında 400 ısınma oyununa ulaştı. 2004 yılında Psikodramada Seçme Konular adlı çok yazarlı kitabı bilim dünyasına sundu.Spontanite Tiyatrosunun anlatıldığı “Sahnede Yaratıcılık” adlı kitabın yeni baskısını 2004 yılında yaptı.

Türkiye de Cocuk Psikodraması tedavi sisteminin kurulmasını ve geliştirilmesini sağladı. Çocuk Psikodraması kitabının yazarlığını üstlendi. İstanbul Psikodrama Enstitüsü bünyesinde çocuk psikodraması eğitimlerinin koordinatörlüğünü ve eğiticiliğini yürütmektedir.

Uluslararası Grup Psikoterapileri Derneği, Avrupa Psikoterapi Dernegi ve Avrupa Psikodrama Eğitim Kurumları Federasyonu’nun üyesidir.

Enstitüdeki Şirket Hizmetleri Birimi’nin, Psikodrama Grup Psikoterapisi Eğitim Birimi’nin, SpontaniteTiyatrosu Birimi’nin ve Çocuk Psikodraması Birimi’nin yöneticiliğini yapmakta olan Deniz Altınay, bireysel psikoterapi ve grup psikoterapisi çalışmalarında bulunmakta ve İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nün başkanlığını yürütmektedir.